1/5

Maket nedir?
Yapının var olan yada tasarlanan biçimini gösteren küçük ölçekte 3 boyutlu örneğine maket denir.
Sözlük anlamı olarak maket, gerçek veya kurgusal bir nesnenin çeşitli materyaller kullanarak üretilen, belirli bir ölçekteki kopyasıdır.  Maketçilik yapılması planlanan bir evin mimari tasarımı için üretilen prototip içeriğinde bir ev maketi olabileceği gibi gerçek hayattaki ulaşım araçlarının (uçak, gemi, tren, araba vb.) birebir bir modelini yapmak da olabilir.

Günümüzde maketin yeri ve önemi
Günümüzde mimari tasarımda başarıya  fikir ve kabiliyet birlikteliği içerisinde ulaşılmaktadır. Tasarım, çizim ve maketlerden oluşmaktadır. Ölçülerini çizimlerden alan maket yapıldığında kesin ve net bir etki ortaya koyar. Bu hususta maket, tasarımın en önemli unsurunu teşkil etmektedir. Maketin,tasarım ve sunum aşamasında projeyi müşteriye daha iyi anlatabilme, projeyi her açıdan üçboyutlu inceleyebilme ve bunun sonucunda tasarım aşamasında projeye müdahale edebilme gibi kolaylıkları her dönemde mimarlar ve tasarımla ilgilenen diğer meslek adamlarınca tercih sebebi olmuştur.

Hepsi3D bünyesinde barındırdığı 3D PRINTER makineleri yardımıyla son derece hassas detaylarla, istenilen ölçek ve ebatlarda ;
 - Konut – Site  maketleri
 - Kentsel tasarım ve Şehir maketleri
 - İşmerkezi ve Fabrika maketleri
 - Arazi vaziyet maketleri
 - Dini ve Tarihsel yapı maketleri
 - Endüstriyel ürün prototipleri
 - Fuar tanıtım maketleri
 - Gemi-Yat maketleri
 ve bunların dışında dekorasyon sektöründe kullanılan her türlü obje ve tasarımın üretimi konusunda faaliyet göstermektedir.